Buxtehude – małe i urocze miasto bajek

Buxtehude miasto bajek

Niemcy to kraj zdecydowanie wyjątkowy i różnorodny. Zobaczymy tam duże miasta tętniące życiem, jak i te mniejsze klimatyczne i bajkowe. Bajkowe to dobre określenie zwłaszcza dla miasta Buxtehude. Miasto to położone jest w kraju związkowym Dolna Saksonia w powiecie Stade. Jest nieduże i wyjątkowo urocze. Liczy około 39,5 tys. mieszkańców, którzy żyją niczym w mieście bajek…


Miasto zapisane jest w pamięci wielu dzieci i dorosłych, niektórzy uważają, że miasto nie istnieje, ponieważ było wielokrotnie wspominane w baśniach i bajkach, więc odnosi się wrażenie, jakby było czystą fikcją. Miasto jednak istnieje i dzięki swojej ciekawej historii jest często odwiedzane przez turystów i lubiane przez okolicznych mieszkańców. Nazwa miasta pochodzi od średniowiecznego mistrza muzyki dawnej, Dietricha Buxtehude, którego twórczość była inspiracją dla Jana Sebastiana Bacha. Miasto nazywane jest także miastem bajek, a na pamiątkę jednej z nich („Bajka o zającu i jeżu” braci Grimm), stoi sobie niewielki obelisk na jednej z głównych ulic.

Miasto jest pełne uroczych uliczek wzdłuż najstarszego w Europie Północnej kanału Fleth. Spacerując wczesnym rankiem, można zatrzymać się w jednej z kawiarni lub posmakować miejscowych cukierniczych specjałów. Miasto jeszcze śpi, ale turyści wiedzą, że poranki w mieście smakują wyjątkowo 🙂 Popołudniu warto wybrać się do jednej w miejscowych restauracji na pyszny obiad i pozwiedzać stary rynek.

Buxtehude pomimo niewielkich rozmiarów mieści sporo atrakcji, nie tylko krajobrazowych…

Cieszy się opinią ciepłego i przyjaznego dla mieszkańców i turystów regionu. To, co pobudzi nas kulturalnie w mieście, to na pewno wspaniałe Muzeum Historii i Sztuki Regionalnej. Ponadto oprócz pięknej starej części miasta, która zachwyci każdego turystę, zobaczycie jeszcze główny kościół Sankt Petri (St. Peter). Mnóstwo przyjemnych ścieżek rowerowych i tras na piesze wędrówki przez miasto umilają czas każdego dnia. Buxtehude jest świetną bazą wypadową do większych, pobliskich miast takich jak Hamburg czy Brema.

W ciągu roku organizowanych jest kilka ciekawych eventów i imprez takich jak:

  • Buxtehuder Pistennacht – bary i kluby w starej części miasta zapraszają do zabawy przez całą noc!
  • Altstadtfest – każdego roku w pierwszy weekend czerwca stara część miasta zamienia się w wielki klub z muzyką na żywo
  • Weinfest – weekendowy festiwal wina. Smakujemy, poznajemy kulturę wina i jego historię.
  • Jarmark Bożonarodzeniowy – odbywa się w grudniu. Tradycją jest oczywiście grzane wino, kiełbaski i liczne stragany. W weekend przed Bożym Narodzeniem na placu Świętego Piotra odbywają się koncerty i śpiewy.

Niewielkie miasto, a tak wiele do zaoferowania. Przyjeżdżajcie i poczujcie ten wyjątkowy klimat, bez względu na porę roku! 😉